| About Us | Contact Us |

CLUB NEWS

Congratulations to John Bawrick

Congratulations to John Barwick, who many of our players have had the privilege to benefit from as a Coach. STJFL Life Membership ! It acknowledges John's great coaching record and time and effort he has given the Lions.



SANDY BAY LIONS JUNIOR FOOTBALL CLUB (Coaching Record - John Barwick).

Years Coached/ Captains/ Age Group/ Ladder/ STJFL B & F/ State Reps/ AFL Draftees
2001: - ISAAC BENNETT (C) (U/15’s) 6th;
2002: - MATTHEW DAKIN (C) (U/17’s) GRAND FINALISTS/RUNNER-UP;
: - ISAAC BENNETT & TIM POLLEY U/16 STATE REPRESENTATIVES;
2003: - ISAAC BENNETT (C) (U/17’s) MINOR PREMIERS/FINALISTS (3rd);
: - ISAAC BENNETT LEAGUE B & F WINNER;
: - JOHN BARWICK U/17 COACH AFL TAS SOUTHERN REP TEAM;
2004: - TOM FRIEND (C) (U/17’s) MINOR PREMIERS/GRAND FINALISTS;
: - MICHAEL EGAN LEAGUE B & F WINNER;
: - TOM FRIEND TOPPED LEAGUE GOAL KICKING (55 GOALS);
2005: - MICHAEL EGAN (C) PREMIERS * Sandy Bay 14.5.89 d Lauderdale 7.2.44;
: - JOE ARNOLD LEAGUE B & F WINNER;
: - SIMON CRANE U/16 STATE REPRESENTATIVE;
2006: - JOE ARNOLD (C) (U/17’s) PREMIERS **Sandy Bay 22.13.145 d N/H 4.5.29;
: - JOE ARNOLD LEAGUE B & F RUNNER-UP;
: - TOM ALLWRIGHT U/16 STATE REP (Drafted to Geelong 2009);
2007: - SANDY BAY U/17’s EXCLUDED FROM U/17’s COMPETITION BY AFL TAS
: - JOHN BARWICK Coach Hutchins School 1st XVIII (Co-Captains ELLIS
PERRY & JOSH ARCHER) STATE FINALIST/RUNER-UP to ST PATS;
: - MARCUS DAVIES U/16 STATE REP (Drafted to Carlton 2010);
2008: - CHARLIE JACKSON (C) (U/17’s) FINALISTS (5th)
: - MATTHEW CLARK TOPPED LEAGUE GOAL KICKING (57 GOALS);
: - LARRY OWNEN & JAMIE CLARKE U/16 STATE REPRESENTATIVES;
: - GEORGE BURBURY U/16 STATE SQUAD/Injured (Drafted to Geelong 2011);
2009: - MAX MACMILLAN (C) (U/15’s) GRAND FINALISTS/ RUNNER- UP;
: - MAX MACMILLAN LEAGUE B & F RUNNER-UP;
: - SAM HERON LEAGUE B & F RUNNER-UP;
: - JOHN BARWICK AWARDED LEAGUE COACH OF THE YEAR;
2010: - SAM HERON (C) (U/16’s) PREMIERS *** (Sandy Bay 10.9.69 d l’dale 5.7.37);
: - SAM HERON LEAGUE B & F WINNER;
: - SAM HERON GRAND FINAL BEST ON GROUND MEDALIST;
2011: - JOSEPH MILLER & HENRY LANE (CO-CAPTAINS);
: - U/16 PREMIERS **** (Sandy Bay 9.17.71 d Kingborough 8.7.55);
: - JOSEPH MILLER GRAND FINAL BEST ON GROUND MEDALIST;
2012: - JOSEPH MILLER & JACK LUCK (CO-CAPTAINS);
: - U/18 PREMIERS ***** (Sandy Bay 7.15.57 d Lauderdale 2.4.16);
: - JAI DHARMAWARDENA GRAND FINAL BEST ON GROUND MEDALIST;
: - JAI DHARMAWARDENA LEAGUE B & F WINNER;
2012: - U/18 STATE PREMIERS ****** (Sandy Bay 11.5.71 d Launceston 5.6.36);
: - BANE SHEPHERD STATE FINAL BEST ON GROUND MEDALIST;
2013: - BEN SHEA & LUCA FRARACCIO (CO-CAPTAINS);
: - WILL HAY & TREVOR DERBYSHIRE STATE U/16 REPRESENTATIVES;
: - BEN SHEA & WILL CAMPBELL JOINT RUNNERS-UP LEAGUE B & F;
: - MINOR PREMIERS/GRAND FINALISTS/RUNNER-UP.
2014: - JACK BASTICK (C) U/18 PREMIERS ******* (S/Bay 11.6.72 d L’Dale 8.9.57);
: - JOSH WILIAMSON GRAND FINAL MEDALLIST- BEST ON GROUND;
: - Lost STATE FINAL v NORTH LAUNCESTON.
2015: - ALEC BASTICK & JAMES HIIGGINBOTHAM (CO-CAPTAINS)/ 5th

This is the letter John recieved: